Muzea

W jaki sposób można zobaczyć to, co działo się w przeszłości? Czy można cofnąć się w czasie? Wehikułu czasu nie posiadamy, możemy natomiast polecić inne rozwiązanie. Dzięki działaniom różnych ludzi na całym świecie, obecnie mamy możliwość podziwiania prastarych wyrobów, budynków i akcesoriów używanych przez naszych przodków. W Zakopanem znajduje się wiele muzeów, które warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w naszych górskich apartamentach. Oto kilka obiektów kulturalnych znajdujących się na mapie Zakopanego.

 

Muzeum Tatrzańskie

Jest to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w kraju. Kolekcja Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego obejmuje dział przyrodniczy, etnograficzny, sztuki oraz zbiorów archiwalnych. Na terenie obiektu można podziwiać zbiory geologiczne, zoologiczne czy różnego rodzaju narzędzia pracy i artykuły używane między innymi w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Do wyjątkowych eksponatów zaliczają się także obrazy, wśród których można znaleźć portrety, pejzaże czy nawet karykatury wykonywane przez Kazimierza Sichulskiego.

⧫ Krupówki 10, 34-500 Zakopane, ☎ tel.18 20 152 05,
⧫ Strona internetowa

 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Obiekt jest filią Muzeum Tatrzańskiego, która została otwarta w 1993 roku w willi „Koliba”. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza jest wyjątkowym miejscem znajdującym się na mapie Polski, bowiem stanowi punkt ukazujący ideę polskiego stylu narodowego, który opierał się na budownictwie oraz zdobnictwie górali podhalańskich. Muzeum nosi imię Stanisława Witkiewicza, który zaprojektował willę. Budowa należała natomiast do miejscowych górali, a jej czas szacuje się na lata 1892-1893.

⧫ Kościeliska 18, 34-500 Zakopane, ☎ tel.18 201 36 02 ⧫ Strona internetowa

 

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Mieszcząca się w willi „Opolanka” kolejna filia Muzeum Tatrzańskiego. Muzeum składa się z czterech pokoi, w których niegdyś mieszkali państwo Makuszyńscy. Obecnie w muzeum znajdują się dzieła i literatura pamiętnikarska Kornela Makuszyńskiego – słynnego polskiego poety, prozaika, felietonisty. Zbiór obejmuje nie tylko owoce twórczości samego pisarza, ale także obrazy i rzeźby innych artystów, jak: Konstanty Laszczka, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Sichulski. W willi można podziwiać także zabytkowe meble.

⧫ Kazimierza Tetmajera 15, Zakopane, ☎ tel.18 201 22 63 ⧫ Strona internetowa

 

Galeria Władysława Hasiora

To autorska galeria dzieł artysty Władysława Hasiora – polskiego rzeźbiarza oraz malarza, tworzącego prace w stylu współczesnym. To kolejny obiekt stanowiący filię Muzeum Tatrzańskiego. Galeria obejmuje wyroby ściśle związane z podhalańskim życiem. Ten punkt jest chętnie odwiedzany przez osoby doceniające oryginalne twory, jednocześnie nacechowane polskością. Przed śmiercią, sam Władysław Hasior organizował w Galerii spotkania ze sztuką, podczas których prezentował także wystawy czasowe dzieł ówczesnych artystów.

⧫ Jagiellońska 18b, Zakopane, ☎ tel.18 206 68 71 ⧫ Strona internetowa

 

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich

Pozostając w tematyce galerii sztuki, polecamy wyprawę do Galerii im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, stanowiącą kolejną filię Muzeum Tatrzańskiego. To tutaj znajdują się zbiory prezentowane na wystawach czasowych. W Galerii można znaleźć także dzieła współczesnego artysty Marka Żuławskiego oraz liczne zbiory orientalnych tkanin i kobierców zgromadzonych przez Włodzimierza Kulczyckiego. Obiekt znajduje się w pobliżu willi „Pod Jedlami”.

⧫ Droga na Koziniec 8, Zakopane ⧫ Strona internetowa

 

Muzeum Karola Szymanowskiego

W willi „Atma” w Zakopanem znajduje się oddział krakowskiego Muzeum Narodowego – Muzeum Karola Szymanowskiego. Był to wspaniały polski pianista oraz pisarz. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Pomieszczenia znajdujące się w willi „Atma” charakteryzuje klimat z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W Muzeum znajduje się gabinet Karola Szymanowskiego odtworzony na podstawie opisów oraz zdjęć, a także liczne odznaczenia, które kompozytor uzyskał.

⧫ Kasprusie 19, 34-500 Zakopane, ☎ tel.18 202 00 40 ⧫ Strona internetowa

 

Muzeum Jana Kasprowicza

Niecałe 5 kilometrów od naszych apartamentów znajduje się willa „Harenda”, czyli dom Jana Kasprowicza, w którym zamieszkiwał wraz ze swoją żoną Marią Bunin. Swoje ostatnie lata życia spędził właśnie w Zakopanem. Muzeum Jana Kasprowicza powstało z inicjatywy jego żony Marii. Wolą wdowy było pozostawienie domu dokładnie takim, jakim był za życia Kasprowicza. W Muzeum znajdują się zatem przedmioty użytkowe rodziny Kasprowiczów, obrazy, pamiątki, książki, a odwiedzający mogą oglądać jadalnię, salon oraz sypialnię.

⧫ Harenda 12a, Zakopane, ☎ tel.18 201 29 36 ⧫ Strona internetowa

ŚNIADANIA do syta!
NOWOŚĆ!